Padělky, padělané zboží

3. prosince 2008 v 19:50 | Admin - Láďa |  Referáty
Tohle je můj originální referát na ekonomiku, ze kterého jsem dostal za 1, doporučuji číst pomalu :-) Protáhl jsem to na celých 30 minut :-)

Padělek, falzifikát nebo falzum je předmět, který má vzbudit zdání jiného, obvykle cennějšího předmětu. Vyskytuje se v oblasti umění, historie, ale též platidel nebo průmyslového zboží. Odhaduje se, že komerční ztráty způsobené paděláním v současnosti dosahují asi 500 miliard eur.

Cílem padělatelů jsou často platidla, setkat se můžeme především s padělky bankovek, ale v minulosti se padělaly často i mince. Dalším velmi rozšířeným druhem padělků jsou kopie průmyslového zboží známých značek.

České společnosti kvůli plagiátům přicházejí o stamiliony korun ročně. Padělatelé zboží se už dávno nesoustředí jen na luxusní značkové výrobky. Falzifikátoři napodobují běžné věci, jako jsou součástky do automobilů, kosmetika, dětská strava nebo léky. Podle generálního tajemníka Světové celní organizace (WCO) Michela Daneta tak už nepředstavují pouze ekonomické riziko, ale mohou znamenat přímé ohrožení zdraví i životů lidí. Podle údajů WCO měly v roce 2001 padělané léky jen v Číně na svědomí smrt asi 192 tisíc lidí. Po požití falešné vodky zemřelo ve stejném roce šedesát Estonců.

Falzifikáty jsou přitom čím dál dokonalejší a rozeznat padělaný obal od originálního je proto těžší a těžší. Experti odhadují, že obchod s padělaným zbožím představuje šest procent z celkového světového obchodu

Byznys zvaný padělky přerůstá do svého druhu kulturního střetu mezi Západem a Východem. Plagiáty jsou tak kromě levné pracovní síly a její minimální právní ochrany další zbraní asijských hospodářských tygrů k tomu, aby převálcovali zhýčkané euroamerické ekonomiky. Padělky zavedených výrobků se přitom v Číně nevyrábějí nijak pokoutně či potají kdesi v garážích či doma. Jejich výroba je tu v podstatě regulérním průmyslovým odvětvím, vše se odehrává zcela nepokrytě, ve velkých výrobních závodech.

"Konkurenční zboží z Číny se sem vozí za ceny, za které s bídou nakoupím materiál," potvrzuje výrobce dětských buggy Milan Havel. I když k nejvíce poškozeným zatím patří spíš větší společnosti s mezinárodním věhlasem, plagiátoři už útočí i na menší firmy. A ty jsou bez peněz na drahé advokáty téměř bez šance.

I přes evidentní úspěchy není "válka" s plagiátorstvím bez vady. Firma ABL v roce 2007 poukázala na některé nedostatky v přístupu státních zastupitelství a zřejmě i v důsledku toho letos Ministerstvo spravedlnosti realizuje vzdělávací aktivity pro státní zástupce a soudce.

Zdroje: wikipedia.cz ; idnes.cz ; ihned.cz

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ježibaba ježibaba | E-mail | Web | 4. prosince 2008 v 17:52 | Reagovat

upřímně jsem to celý nečetla...tohle mě jako vážně moc nebere:)

2 ježibaba ježibaba | E-mail | Web | 4. prosince 2008 v 17:53 | Reagovat

btw, není to podežrele dlouho, co jsi neodpovídal na dotazy ve Výslechu?:)

3 Láďa - Autor Láďa - Autor | Web | 4. prosince 2008 v 19:30 | Reagovat

[2] ježibaba - Je to dlouho vážně ted nestíhám skoro nic .)) Pak to odpovím všechno najednou ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama